Tipy na výlet po okolí – 1

Hotel Švýcarský dům stojí uprostřed malebné obce Sněžník ležící na úpatí nejvyšší stolové hory Děčínský Sněžník, která je východiskem do západní části CHKO Labské pískovce. Od severu je tato krajina obehnána mohutnými Děčínskými stěnami. Stejně jako další impozantní místa v tomto kraji, patří i toto k atraktivní rekreační a turisty vyhledávané oblasti severních Čech. Obec byla založena r. 1653 jako osada dělníků. Mnoho stavení zde dodnes slouží jako ubytování pro turisty.

Díky termickému proudění vzduchu se tomuhle místu říká také „větrné lázně“. Proto se nám z rozhledny na vrcholu hřebene naskytne nezapomenutelný pohled hlavně při západu slunce. Při hezkém počasí je v dálce krásně vidět Ještěd, Milešovka i České středohoří.
Klimaticky patří České Švýcarsko do mírně teplé až chladné oblasti, přičemž se průměrné roční teploty pohybují okolo 6-9°C a úhrn ročních srážek bývá v rozmezí 670-800 mm.

Za návštěvu jistě stojí také Děčínská vrchovina – unikátní krajina pískovcových měst a věží s jedinečnými scenériemi, skalními branami a hlubokými údolími. Růžovský vrch (619 m.n.m.) je hora vulkanického původu a je největším vrcholem Národního parku České Švýcarsko. NP České Švýcarsko je obklopen chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce, kterou tvoří soutěsky a kaňony. Lesy jsou plné zvěře včetně vzácného kamzíka.

Za zmínku stojí také tyto místa:

  • Vyhlídková plošina Belveder na Labské stráni
  • Tiské stěny se skalním bludištěm
  • Soutěsky u říčky Kamenice, které lze proplout na pramici
  • Vysoký Sněžník (726 m.n.m.)
  • Údolí Laba, které je nejnižším místem (115 m.n.m.)
  • Pravčická brána


V blízkém okolí naleznete řadu cyklistických stezek, zajímavých míst, včetně nejrůznějších hradů a zámků. Rozhodnete-li se pro výlet, rozhodně neprohloupíte. Přivezete si ty nejkrásnější vzpomínky na Děčínskou vrchovinu a blízké okolí.